GEZİ YAZILARI

Schwarzwald Wandern (Karaorman / Almanya)

200 km'ye 60 km ile dikdörtgen şeklinde dağlık orman bölgesidir. 3 ana bölüme ayrılır ve ülkenin en eski yürüyüş rotalarını barındırır. Orman içlerinde irili ufaklı yüzlerce göl vardır. Kara Orman ülkemizde meyveleri ile ünlenmiştir. Bölgeye özgü yaş pastası meşhurdur. Yürüyüş yolları boyunca sık sık böğürtlen, yabanmersini ve ahududu ağaçları görülebilir. Bölgede çok sayıda doğa sporları yapılmaktadır.

DETAY
Küba , Che, Salsa ve Puro

Che Guevara, Fidel Castro, Puro, Salsa, Rom. Bu simgelerin her biri tek başına Küba'yı çağrıştırır. Ancak, 11 milyon nüfuslu bu ada ülke sadece bu simgelerle sınırlı değil. Yeryüzünde kapladığı alanın küçüklüğü sizi yanıltmasın. Küba'da geçireceğiniz bir tatilde karşılaşacaklarınızın çeşitliliği ve keyfi adanın küçüklüğüyle ters orantılı. Her an kulağınıza gelen müziğin sesi, durdukları yerde dans eden sıcakkanlı insanları, turkuvaz denizi, beyaz kumsalları,1950'lerden kalma Amerikan arabaları, mimarisi ve insan ırkındaki çeşitlilik Küba'da her anınızı renklendirir.

DETAY
Himalayaların Büyülü Ülkesi NEPAL

Her sevda başlangıçtır bir yenisine ve yeniler isyan eder diğeri bitmeden.Biz isteyelim istemeyelim bu böyle sürüp gider.benim sevdamsa yollarda ve adı bilinmeyen uzaklarda gizliydi.Ve yenisine kavuşma isteğiyle sınırları aşıp Himalayalar ülkesi Nepal'e *Namaste dedim.*merhaba.Dünyayı değiştirmeyi düşleyen çiçek çocukların büyülü renkleriyle dört ülkesinden biriydi Nepal. Fas'ın Marakeş, Afganistan'ın Kabil, Türkiye'nin İstanbul'u ve Nepal'in Katmandu'su renklerin, kültürlerin, gizemin ve çiçek çocukların buluştuğu başkentlerdi. İşte Nepal işte Katmandu işte namaste ülkesi.

DETAY
Venedik Karnavalı

Venedik karnavalı Eldeki bilgiler, bu karnavalın ilk kez 1268'de düzenlendiğini gösteriyor. Venediklilerin eğlence merakı epey eskilere dayanıyormuş anlaşılan. Ama eskiden de bugün de karnavalın simgesi olan şey aynı: maske. Maskenin anlamı ise eski zamanlarda var olan sosyal sınıf ayrımcılığının aşırılığına tepki göstermek ve aslında herkesin eşit olduğunu vurgulamak. Ayrıca bu maske sayesinde karnaval ruhunun temelinde yatan kurallara karşı koyma ve özgürlük düşüncesi de daha kolay anlaşılıyor.

DETAY
Edinburgh...Yesilin Yerlesik Düzene Geçtigi Şehir

Walter Scott'un ‘Benim biricik romantik şehrim' diye nitelendirdiği Edinburgh, Avrupa'nın sihirli şehirlerinden biri. Tepede yer alan 12. yüzyıldan kalma kalesi, pubları, müzeleri, görkemli binaları ve ağustos ayında düzenlenen festivaliyle tanınan şehir, her sene yaklaşık bir milyon misafire ev sahipliği yapıyor.

DETAY
Patagonya.. Güney yarimküreye yaz yeni gelmisti ve disarida lapa lapa kar yagiyordu

Arjantin ile Şili arasında kalan ve Antarktika'nın yukarısında, dünyanın en güney noktası olan Patagonya sadece adının cazibesinden dolayı bile insanların gidebileceği bir yer. Doğal güzellikleri ile yeni ilgi merkezi olan bölgede penguenlerden balinalara, deniz aslanlarından kormoranlara yüzlerce farklı canlı yaşıyor. Patagonya'da göllerden şelalelere, buzullardan karlı zirvelere, görsel bir şölende her yıl milyonlarca turist yaşamın tadını çıkartıyor.

DETAY
Küba.. Ritim ve renkler ülkesi

Haylaz yarim İstanbul'la korkunç kar fırtınasının ilk sinyallerini yolladığı, soğuk bir ocak sabahı Atatürk Havaalanı'nda vedalaşıyoruz. Uçak, adını milli kahraman olan Jose Marti'den alan Havana Havaalanı'na indiğinde ise sıcaklık artık 25 derece ve paltolar valize tıkılmış durumda.

DETAY
Florida'da Deniz, Güneş, Plaj Napa'da Şarap Doğa Spa

Amerikalılar'ın Şarap Ülkesi diye adlandırdıkları ve en iyi üzümlerin yetiştiği bölge San Francisco'nun kuzeyinde yer alıyor. Burada çok sayıda şarap üretim yeri mevcut ama Napa bunların en tanınmış olanı. Bu bölgenin tek özelliği şarapları değil, aynı zamanda ülkenin en varlıklı insanlarına da ev sahipliği yapıyor.

DETAY
Bergen.. Beyaz Gecelerin Şehri

Norveç, Tanrı'nın boş bir vaktine denk getirip detay çalıştığı adeta dantel gibi bir ülke. Her şey o kadar güzel ve şiirsel ki kendinizi bir ressamın tuvaline ya da bir şairin şiirine dalmış gibi hissediyorsunuz. ışte bu Norveç'in başkent Oslo'dan sonra ikinci büyük şehri Bergen. Türkiye standartlarına göre adeta bir kasaba. Ama yazın ‘Beyaz Geceler' dedikleri güneşin her daim gülümsediği günleri çok ilginç bir deneyim yaşatıyor insana.

DETAY
Fas.. Batı'dan birazcik çalmis ama Dogulu kalmis insanlarin egzotik ülkesi...

Afrika, Arap, Berberi ve Avrupa kültürlerinin harmanlandığı, Batı'dan birazcık çalmış ama Doğulu kalmış insanların yaşadığı bir ülke Fas. Bir yandan bembeyaz zirvelere ev sahipliği yapan, kayak pistleriyle süslenmiş Atlas Dağları, diğer taraftan gizemiyle büyüleyen ve büyüklüğüyle insanda hiçlik duygusu yaratan Sahra Çölü, tezatlar diyarında olduğunuzun habercileri gibi. Roma dönemi kalıntıları ve Berberi kaleleri ise sürprizlerden bazıları...

DETAY
Kopenhag.. Dünyanin yasanacak en iyi üçüncü kenti

Bir varmış bir yokmuş, denizlerin derinlerinde babasına ait krallıkta, mutlu mu mutlu, pek de meraklı bir deniz kızı yaşarmış. En büyük isteği ise 15 yaşına geldiğinde göreceği, suyun üstündeki hayatmış. Masal bu ya, o gün gelip, yıllardır hayal ettiği güzelliklerle karşılaştığında, bir prense de aşık olmuş deniz kızı. Sevgilisiyle beraber olmak uğruna sesinden feragat edip, ayaklara kavuşmuş ama sesini duyuramadığından sevdiğine bir türlü kavuşamamış. En sonunda da bir köpüğe dönüşmüş...

DETAY
Las Vegas.. Görkemli gösterilerin sehri

Bir gün ‘Turist Harikalar Diyarında' diye bir film çekilse mekan olarak seçilen şehir kesinlikle senede 37 milyon turistin ziyaret ettiği ve sadece beş kilometrelik bir bulvardan oluşan Las Vegas olurdu. Puslu Nevada çöllerinin parıltısı, yeryüzünün en eşsiz ve dinamik şehri, erişkinler Disneyland'ı Las Vegas'a hoş geldiniz. Gösterilerin en görkemlisi, aşağıdaki satırlarda birazdan başlıyor...

DETAY
Sarm-el Seyh

Akvaryum gibi denize dalmak, çölde safari yapmak, kumar oynamak, hepsi birarada.. 1967'deki Mısır-ısrail savaşı esnasında, ısrailliler tarafından askeri amaçlarla kurulan ve 1980'lerde birbiri ardına açılan otellerle turizmin hizmetine soyunan şarm-el şeyh, ıstanbul'dan sadece iki buçuk saatlik uçuş mesafesinde. Arapça ‘şeyhin Koyu' anlamına gelen bu yerleşim, dalgıçlardan kumar düşkünlerine kadar her türlü turistin ihtiyacına cevap veren; güneşin 12 ay boyunca cömertliğini esirgemediği bir cennet.

DETAY
Saray Bosna, Mostar

Şehirler vardir, tarih kokan, sizi içine alip geçmisini paylasan.Saraybosna ve Mostar o sehirlerden. Geçmisi Osmanliya dayanan bu iki yerlesim bizden öyle izler tasiyor ki gittiginizde yabancilik çekmiyorsunuz.

DETAY
Endulus.. Ispanya'daki Arap medeniyeti

Yüzyıllarca emir, halife ve sultanlar tarafından yönetilen Endülüs, Akdeniz ve Atlantik arasındaki konumuyla üç bin yıl boyunca İber Yarımadası'nın kültürel ve ekonomik merkezi olmuş. İspanya'daki 800 yıllık Arap egemenliği kendini dilde de göstermekte. Bugün İspanyolca'da Arapça'dan gelme birçok kelime var. Geçmişin zenginliğini bugünün şıklığıyla harmanlamış zarif bir şehir olan Sevilla; Arap medeniyetinin doruk noktasına ulaştığı Kordoba ve 1492'ye kadar sanatçıların, tüccarların ve bilim insanlarının merkezi olmuş Granada'yı görmeden ölmemek gerekiyor.

DETAY